הלוואות בלון לשכירים – איך זה עובד?

כעובד שכיר, גם אתה בוודאי מנסה לחסוך מדי חודש. לפעמים יש מטרה ברורה כמו חופשה או מימון הלימודים האקדמיים של הילד, ולפעמים חוסכים רק כדי להיות ערוכים ומוכנים להפתעות שונות או לרגע שבו תחליטו להחליף את המכונית הישנה. אלא שמפעם לפעם מגיע גם סכום כסף לא קטן. הוא משתחרר מקרן ההשתלמות, או שמדובר בירושה מכובדת שאמורה להיכנס. הסכום הזה יכול לעזור לכם לממן כבר עכשיו את החתונה של הילדה. הבעיה היא שהכסף יגיע רק בעוד שנה ובינתיים צריך לשלם לספקים השונים. הפתרון הנכון דווקא די פשוט, וזה הזמן להבין מה הן הלוואות בלון לשכירים?

הלוואת גישור – עד לקבלת הכסף

נניח שאתם מתכננים לקנות רכב חדש. יש לכם מכונית ישנה אבל אתם מעדיפים לקנות קודם מכונית אחרת כדי שלא תמצאו את עצמכם ללא פתרון ניידות נוח. הלוואות בלון לשכירים הן הפתרון האידאלי למצב הזה, ואפשר לחשוב עליהן כעל הלוואות גישור: עד שתקבלו את הכסף מעסקת המכירה של הרכב הישן תוכלו לקבל הלוואה על סכום הכסף הדרוש לקניית המכונית החדשה. אחרי שתמכרו תפרעו את ההלוואה. באופן דומה תוכלו לפעול עד שיתקבלו דמי הפיצויים שמגיעים לכם מהמעסיק, או עד שקופת החיסכון שלכם תהפוך לנזילה.

מתי צריך הלוואות בלון לשכירים?

באופן כללי, הלוואות בלון לשכירים טומנות בחובן לא מעט יתרונות. מעל לכל, זוהי הדרך הפשוטה ביותר לקבל את סכום הכסף הדרוש לפעולה מסוימת – הרבה לפני שיגיע סכום הכסף שאמור לכסות את ההוצאה הזו. אנחנו רואים את זה קורה אצל בעלי הדירות בזמן שהם ממתינים לכסף שיגיע ממכירת הנכס הנוכחי שלו, ובאופן דומה אפשר לתכנן הלוואות בלון לשכירים שאולי לא מוכרים רכב או בית, אבל כן מצפים בכל זאת לכסף כסף משמעותי.

הלוואת בלון טובה יותר לתזרים שלכם

אם נשווה את הרעיון שעומד מאחורי הלוואות רגילות לבין הלוואות בלון לשכירים, נגלה שיש יתרון אחד ברור ובולט שמעניק את היתרון להלוואת הבלון. כשאנחנו מתכננים הלוואה "רגילה" – כלומר הלוואה שנפרע בהחזר חודשי קבוע – אנחנו יודעים שנצטרך לקזז מדי חודש מאות ואף אלפי שקלים מהתקציב שלנו. במילים אחרות, ההתנהלות הפיננסית המשפחתית הופכת למאתגרת קצת יותר כשאל התמונה נכנסת הוצאה חדשה. לרוב זוהי גם הוצאה ממושכת שמלווה אותנו שנים, וזה בדיוק המצב שממנו תוכלו להימנע עם הלוואת בלון. במקום 36 תשלומים תשלמו תשלום אחד, וגם אם תתחילו לשלם את הריבית לפני תום ההלוואה – הסכום החודשי יהיה נמוך משמעותית.

החיסכון של הלוואות בלון – הריבית

לצד היתרון המשמעותי שלה, להלוואת בלון יש גם חיסרון. עבור לא מעט אנשים החיסרון הזה נחשב למשמעותי פחות בשל היתרונות הרבים של פתרון המימון הייחודי הזה, אבל חשוב להבין שלרוב – הלוואות בלון לשכירים הן הלוואות קצת יותר יקרות. במילים אחרות, עלות ההלוואה תהיה גבוהה בהשוואה לריבית על הלוואות "רגילות". מצד שני, אם אתם נמנעים מהחזר חודשי קבוע שנוגס בהוצאות החודשיות שלכם ועוזר לכם להגדיל את המינוס, יכול להיות שאת המחיר הזה תרצו בכל זאת לשלם.

לקינוח: דוגמה להלוואת בלון

נניח שאתם זקוקים לפתרון מימון ומוצעת לכם הלוואת בלון בסך 100 אלף שקלים. את ההלוואה הזו תחזירו במלואה בעוד שלוש שנים בלבד. בינתיים תקבלו את הכסף ותוכלו לשפץ את הבית, לעזור לילדים לממן את התואר הראשון או לסייע להורה בטיפול רפואי יקר. הלוואות בלון לשכירים לתקופה של שלוש שנים יכולות להיקבע בתנאים שונים, אבל לצורך הדוגמה – נניח שהריבית שנקבעה היא 4 אחוזים לשנה. בסך הכול תחזירו בעוד שלוש שנים 112,486 שקלים, כלומר 12,486 שקלים יותר. אם הריבית צמודה למדד תשלמו אפילו יותר – 20,743 שקלים יותר, ליתר דיוק. אם מדובר על הלוואה לפרק זמן של שנה אחת תשלמו 4,000 שקלים נוספים בסוף השנה, ועל חצי שנה תשלמו 1,980 שקלים.

המשמעות: הלוואות בלון לטווח קצר

אם כן, הלוואות בלון לשכירים הן יקרות יותר אבל גם נוחות למדי. אם אתם זקוקים להלוואה לטווח ארוך מומלץ להשוות בין החלופות ולהבין האם עדיפה לכם הלוואת בלון או האם הלוואה רגילה היא פתרון חסכוני יותר. מי שזקוק להלוואה לפרק זמן קצר יחסית, כלומר לכמה חודשים בלבד, יכול מאוד להיות שעבורו הלוואת בלון היא מענה מצוין. הוא אמנם ישלם ריבית כמו בכל הלוואה אחרת, אבל היא תהיה קטנה יותר ובנוסף לא יעלה הצורך בתשלום חודשי קבוע (שכאמור, מקשה על ההתנהלות הכלכלית).

מה עושים ואיך בוחרים?

כדי להבין האם האפשרות הזו באמת טובה לכם או האם יש דרך אחרת, חשוב לבצע השוואה מעמיקה ומדויקת בין חלופות, להבין את המשמעויות של הלוואות בלון לשכירים ולקבל את ההחלטה שמתאימה יותר עבורכם. כאמור, הנוחות חשובה לא פחות מאשר העלות, כך שגם לנושא הזה כדאי להפנות את תשומת הלב לפני שהפור נופל וההחלטה מתקבלת.

איך תרצו לשתף?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

שלחו הודעה